Folkmusiknatta är festivalen för dig som söker ljuset när mörkret är som tätast. Det är för dig som söker musikaliska möten, som längtar efter att dansa, som vill höra bra folkmusik och för dig som bara vill vara tillsammans med många trevliga människor.

Program fredag 7 nov

KLUBBSCENEN
18.00
Restaurangen öppnar
19.00
Falu Spelmanslag
20.00
Erlend Viken Trio
Med en botten av ur-norsk traditionsmusik hämtar gruppen inspiration från improvisationsmusik, ökenblues och rock. Här finns en spännvidd från lyriskt låtspel till tungt grove.
21.00-23.00
Spel till dans med Systrar & Bröder, Konservatoriefolk m fl

KLUBBSCENEN
Konserter och dans
18.30-19.15
Axplock och UngtFolk med Ola och Den Fule
Ett smakprov på några av kvällens artister och så ett gäng unga musiker som visar var skåpet ska stå, tillsammans med Ola Bäckström och Den Fule.
19.30-20.15
Plastic Paddy
Virvlande dans till Faluns irländska stolthet.
20.30-21.00
Konservatoriefolk
Folkmusikensemble från det anrika Musikkonservatoriet Falun.
21.15-21.45
Falu B-Ess
Faluns färskaste och roligaste (enligt dem själva!) folkmusikband
22.00-22.30
Studentspelmanslaget från Birka Folkhögskola
Vinnarna av 2:a priset i Studentspelmanslags-VM.
22.30-23.00
Balladdans
Maria Ähdel och Gunnar Turesson leder oss i den urgamla traditionen med sång och omkväden.
23.00-24.00
Den Fule
Sedan starten i början av 90-talet har de förenat traditionell svensk folkmusik med influenser från jazz, rock, funk och världsmusik. Efter flera års tystnad är de nu tillbaka med full kraft – urkraft.
JUNGFRUN
Konserter
11.00-11.40
Barnföreställning Varulven
Med Anna Rynefors får vi i denna spännande föreställning möta en jungfru i röd klänning. Månsken, förtrollning och varulvar frammanar en smått ryslig familjeföreställning!
19.40-20.10
Balkankören
Kraftfull stämsång som har vissa likheter med kulning, men rymmer mycket så mycket annat spännande att ta del av.
20.30-21.00
Kurbitsland
Med en stark förankring i improvisation väver de samman rytmer, egenkomponerade melodier och stämningar till en ljudvärld som förenar det lokala med globala influenser.
21.15-21.45
Maria Ähdel
Bonnjäntan från Äppelbo som älskar att sjunga! Musiken har alltid funnits i hemmet och är en livsviktig friskfaktor enligt Maria och det tycker vi också.
22.00-22.30
Vilse
Med nyckelharpa, blockflöjt, sång, gitarr och slagverk har det nybildade bandet Vilse en massa låtar som ligger och puttrar och inspelning av album på G.
22.45-23.15
Rozerin och Gülcin Kahraman
Duon sjunger på kurdiska och turkiska, även gamla traditionella visor. Sångerna handlar om kärlek, längtan, glädje, sorg och kamp för frihet.
FALURUMMET
Dans
20.00-20.40
Britta Börjes, Hans Ehrling, Monica Sommarström
Britta Börjes blev i somras riksspelman på låtar från södra Rättvik. Här har du chansen att dansa till genuin spelmansmusik med tre fina spelmän från Rättvik.
20.40-21.20
Besta tanterna
Med böljande toner från Siljans strand spelar Besta Tanterna dansmusik med värma och kraft.
21.20-21.50
DUS
Dalarnas Ungdomsspelmanslag under ledning av Jon Holmén.
21.50-22.30
Malungs Folkhögskola
Musik för dansande fötter till Malungs Folkhögskolas fiol och sångkurser.
22.30-23.10
Falu Spelmanslag
Folkmusiknattas eget hemmalag spelar med stor glädje och fröjd.
LJUSGÅRDEN
Buskspel
18.00-24.00
Ta med ditt instrument och kom. Alla får vara med!
Kurser

Fiolteknikkurs med Leif Elving
13.00-14.30
Pris: ordinarie 180 kr, studerande 120 kr
”Hur sjutton ska jag få till det bättre, dessa snabba löpningar, strängväxlingar och dessutom ska man hoppa långt upp på greppbrädan?”
Den här kursen passar dig som spelat ett tag och vill ha lite nya idéer och tips att utveckla ditt fiolspel. Vi plockar delar ur välkända låtar och ger exempel på hur man kan öva för att få till det. Ta t ex polskan Ombyggnaden, du kan den ganska bra men det strular till sig lite i de snabba passagerna och så är det de där höga tonerna som är så svårt att pricka in. Ett teknikpass där du får med dig bra och användbara verktyg att utveckla ditt fiolspel.
Leif Elving har i många år arbetat som fiolpedagog med barn och unga i Kulturskolan Falun men här vänder vi oss alltså till vuxna som vill lära sig mer.
Spela irländskt på knäppinstrument
15.00-16.30
Pris: ordinarie 180 kr, studerande 120 kr
Träna teknik, rytmer och improvisation på knäppinstrument
En kurs med Jonas Nilsson från Kurbitsland – teknik, rytmer och improvisation på knäppinstrument med utgångspunkt kring irländska jiggar som lärs ut på gehör. För dig som vill utveckla ditt spel och hitta mer sväng och uttryck i musiken.
Jonas Nilsson är musiker och producent, han driver kulturföreningen Avesta Kulturscen och arbetar som instrumentpedagog. Han är en mästare på att skapa rytm, dynamik och känsla i musiken.
Danskurs med Magnus Samuelsson
17.00-18.30
Pris: ordinarie 180 kr, studerande 120 kr
Schottis och polska för alla! En kurs för dig som är nyfiken på sociala folkdanser men också för dig som vill slipa på dina kunskaper och få bättre schvung i dansen. Här får du hjälp att våga dig ut på Folkmusiknattas båda dansgolv hela kvällen.
Magnus Samuelsson är en välkänd dansprofil i Falun med omnejd, engagerad både i ungdomsverksamheten och med kurser för vuxna. Han håller återkommande dansintroduktioner vid Falu Folk Musik och Dans evenemang.
Med reservation för ändringar.
Folkmusiknatta är ett samarbete mellan Folkmusikens hus, Dalarnas Spelmansförbund och FaluFolk Musik & Dans.