Idag släpper Merit Hemmingson sitt nya album Pekkos Per å Jag, ett musikaliskt möte mellan en av samtidens största traditionbärare och en av 1800-talets mest sägenomspunna spelmän. Albumet följer i spåren av Merits omtalade spelning på Bingsjöstämman 2026 som även lyftes i senaste avsnittet av Spelmanspodden.
Merit Hemmingson är en kompositör, arrangör, organist och sångare från Jämtland. Hon har ägnat livet åt att utforska och konstruera sitt egna musikaliska landskap, som både böjer och utmanar genres på sätt som ofta skapat svallvågor. Hennes personliga uttryck har sedan 60-talet skapat ett unikt utrymme i svensk musikhistoria där jazz, grooverock och framför allt folkmusiken möts.
Pekkos Per Olsson (1807-1877) från Bingsjö har länge varit ett av de tyngsta namnen inom svensk folkmusik. Han var framgångsrik under sin tid både som bröllopsspelman och storbonde och han bidrog till den särart och särställning som Bingsjömusiken har idag. ”Han kunde få fiolen att tala – han hade en fiol som både skrattade och grät”, sa Hjort Anders (1865-1952), nästa generations storspelman som i sin barndom hört Pekkos Pers förtrollande spel.
För Merit Hemmingson är Pekkos Pers musik en ständig källa till inspiration. ”Många av hans låtar går i både dur och moll, vilket för mej är både klurigt och spännande”, berättar hon. ”Låtarna har mestadels spelats av fiolspelmän, men här vill jag förmedla dom på ett annat och otraditionellt sätt på mitt favoritinstrument Hammond B3.”
Nu har Merit Hemmingson spelat in delar av Pekkos Pers låtskatt i en nytolkning som är både lika bekant tydlig som virvlande, inspirerad och utforskande. Musiken hördes för första gången på två utsålda konserter på Bingsjöstämman 2026 där Merit uppträdde tillsammans med slagverkare Juan Romero och Ola Winkler. Den andaktsfulla publiken njöt av varje ton som spelades i Bingsjö kapell, bara ett stenkast från den nuvarande Päkkosgården som Pekkos Per uppförde på 1850-talet.
Merit Hemmingson intervjuades i Spelmanspoddens senaste avsnitt, där musiken från konserten i Bingsjö vävs samman med hennes reflektioner om Pekkos Pers musik och personliga minnen från över 60 år som artist.